Valstybė nevaisingumui gydyti į pagalbą telkiasi ir privačias klinikas
Lietuvoje kas 5-6 šeima turi vaisingumo problemų. Dalį jų gali padėti išspręsti medikai. Iki šiol visa finansinė gydymo našta slėgė tik kūdikio susilaukti norinčius žmones. Pernai Lietuvoje priėmus Pagalbinio apvaisinimo įstatymą, dalį gydymo išlaidų kompensuos valstybė. Kompensuojamos pagalbinio apvaisinimo procedūros gali būti atliekamos ir privačiuose medicinos centruose, sukaupusiuose nemenką šio darbo patirtį.
Klaipėdoje veikiantis medicinos centras “Jolsana” – viena pirmųjų privačių įstaigų šalyje, gavusi licenciją teikti pagalbinio apvaisinimo ir Žmogaus lytinių ląstelių banko paslaugas.
„Kovo 10 d. Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos patikslino medicinos centro ,,Jolsana” pagalbinio apvaisinimo paslaugų licenciją ir papildomai licencijavo Žmogaus lytinių ląstelių banką. Dokumentai jau pasiekė ligonių kasas. Tikimės artimiausiu metu pradėti teikti valstybės kompensuojamas pagalbinio apvaisinimo paslaugas. Ši naujiena labai svarbi mūsų krašte gyvenančioms nevaisingoms šeimoms, norinčioms pagalbos sulaukti arčiau namų“ – žinia dalijosi centro vadovė Jolanta Sąlygienė.
Medicinos centre „Jolsana“ per beveik dešimtmetį atlikta 1400 pagalbinio apvaisinimo moters kūne procedūrų (IUI), po kurių pastota 16 proc. atvejų. Pagalbinio apvaisinimo procedūrų (IVF, IVF/ICSI) atlikta apie 550, po kurių pastojimo procentas siekė 42 proc.
„Tai yra geras rezultatas, nes pastaruoju metu dėl minėtų procedūrų kreipiasi vis vyresnio amžiaus moterys. Dėl to pastojimo procentas, kaip ir išnešiojimo, būna mažesnis. Kiekvienais metais po mūsų gydymo gimsta apie 100 vaikučių“, – pasakojo gydytoja ginekologė J.Sąlygienė.
Iki tol, kol Lietuvoje buvo priimtas Pagalbinio apvaisinimo įstatymas, gydytojai minėtas procedūras teikė pagal galiojusį sveikatos apsaugos ministro įsakymą. „Priimtasis įstatymas sugriežtino tvarką klinikoms, kurios teikė pagalbinio apvaisinimo paslaugas. Šios klinikos turėjo patikslinti savo paslaugas ir gauti naują – Žmogaus lytinių ląstelių banko licenciją. Žmogaus lytinių ląstelių bankas tai – vyriškos ir moteriškos lytinės ląstelės, o taip pat embrionai, likę po pagalbinio apvaisinimo procedūrų, kurie yra užšaldomi ir laikomi banke tol, kol bus panaudojami. Gautoji licencija leidžia mūsų medicinos centrui tokį banką turėti“, – džiaugėsi J.Sąlygienė.
Šiuo metu galiojanti pagalbinio apvaisinimo paslaugų kompensacija tik iš dalies palengvins finansinę gydymosi naštą nevaisingoms šeimoms. Šiuo metu kompensuojama tik trečdalis pagalbinio apvaisinimo procedūros kainos ir akušerio ginekologo konsultacija, teikiama partneriams dėl pagalbinio apvaisinimo, bei konsultacija kontroliuojamai kiaušidžių stimuliacijai. Vaistai kol kas nekompensuojami.
Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad artimiausiu metu bus atrasta lėšų ir vaistų bei visos pagalbinio apvaisinimo procedūros kompensacijai. Numatoma skirti apie 3 mln. Eur., kad minėtos paslaugos būtų kompensuojamos tūkstančiui moterų.
Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis pagalbinio apvaisinimo paslaugos apmokamos nevaisingiems partneriams, kurie neturi nė vieno bendro biologinio vaiko, o moteris yra ne vyresnė nei 42 metų. Kompensuojamos bus tik dvi pagalbinio apvaisinimo procedūros.
„Vakarų ekspreso“ inf.